تحلیل کلان داده ها و ایجاد دشبورد

امروزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و سرعت بالای کسب و کار، سازمان‌ها را با انبوهی از داده­ها مواجه ساخته است. مدیران با گزارش­ها و داده­های فراوانی از سیستم­های اطلاعاتی نظیر برنامه­ریزی منابع بنگاه، کارت­های امتیاز کارایی و نرم­افزارهای هوشمند کسب و کار مواجه هستند. این پدیده به عنوان سرریز اطلاعات نیز شناخته می­شود. از طرف دیگر، با توجه به فضای رقابتی و تغییرات بسیار زیاد در فضای کسب و کار، مدیران ارشد و میانی سازمان­ها نیاز به ابزارهایی دارند تا از طریق آنها دانش مورد نیاز را به­عنوان مواد اولیه تصمیم­گیری، به­صورتی سریع ، دقیق و صحیح کسب کنند، یکی از این ابزارها می­تواند تحلیل داده ها و ارائه داشبوردهای مدیریتی باشد.

تحلیل داده‌ها به ترکیب مفاهیم و کاربردهای متفاوتی چون نقشه­های استراتژی، کارت­های امتیاز و نرم‌افزارهای هوشمند در یک راه­حل مدیریتی می‌پردازد و این امر از مزایای آن است. ارزش تحلیل داده ها در اتصال ویژگی­ها و کاربرد مناسب آن در سازمان است. به طور کلی انتظار می‌رود تحلیل داده ها و ارائه داشبورد، امکان جمع‌آوری، خلاصه­سازی و ارائه اطلاعات مناسب از منابع مختلفی چون ERP و نرم‌افزارهای هوشمند را داشته باشد، تا بدین وسیله کاربر بتواند وضعیت شاخص‌های کارایی همچون نرخ سفارشات و بازگشت فروش را به طور یکجا ملاحظه نماید. علاوه بر این داده‌ها، تحلیل داده ها باید قابلیت ارائه تحلیل‌های بیشتر را برای پوشش دهی علل ناکارآمدی داشته باشد. امروزه ویژگی‌های جدیدی برای تکمیل داشبوردهای تحلیل داده شامل قابلیت جزئی شدن، تحلیل سناریو‌های چه می‌شد اگر، ایجاد هشدارهای اتوماتیک و سفارشی سازی انتخاب‌ها ارائه شده­اند.

شرکت پارسا در این زمینه اقدام به طراحی و توسعه نرم افزارهای تحلیل داده و داشبورد نموده است که بر اساس کسب و کار هر سازمان و مطالعه شاخص های کلیدی آن کسب و کار اقدام به طراحی و تحلیل داده ها می پردازد.